Szeretettel köszöntelek a Biokert közösségi oldalán!
Csatlakozz te is közösségünkhöz és máris hozzáférhetsz és hozzászólhatsz a tartalmakhoz, beszélgethetsz a többiekkel, feltölthetsz, fórumozhatsz, blogolhatsz, stb.
Ezt találod a közösségünkben:
Üdvözlettel,
Biokert vezetője
Amennyiben már tag vagy a Networkön, lépj be itt:
Szeretettel köszöntelek a Biokert közösségi oldalán!
Csatlakozz te is közösségünkhöz és máris hozzáférhetsz és hozzászólhatsz a tartalmakhoz, beszélgethetsz a többiekkel, feltölthetsz, fórumozhatsz, blogolhatsz, stb.
Ezt találod a közösségünkben:
Üdvözlettel,
Biokert vezetője
Amennyiben már tag vagy a Networkön, lépj be itt:
Szeretettel köszöntelek a Biokert közösségi oldalán!
Csatlakozz te is közösségünkhöz és máris hozzáférhetsz és hozzászólhatsz a tartalmakhoz, beszélgethetsz a többiekkel, feltölthetsz, fórumozhatsz, blogolhatsz, stb.
Ezt találod a közösségünkben:
Üdvözlettel,
Biokert vezetője
Amennyiben már tag vagy a Networkön, lépj be itt:
Szeretettel köszöntelek a Biokert közösségi oldalán!
Csatlakozz te is közösségünkhöz és máris hozzáférhetsz és hozzászólhatsz a tartalmakhoz, beszélgethetsz a többiekkel, feltölthetsz, fórumozhatsz, blogolhatsz, stb.
Ezt találod a közösségünkben:
Üdvözlettel,
Biokert vezetője
Amennyiben már tag vagy a Networkön, lépj be itt:
Kis türelmet...
Bejelentkezés
http://www.haszon.hu/agrar/penzes-oetletek/457-almasok-szelid-noevenyvedelme.html
2010. május
Ifj. Németh Gyula bioalma-termesztő állítja, hogy bio módszerekkel a konvencionálist megközelítő terméseredményt tud elérni.
A harmincas éveiben járó fiatalember a szatmári régió szívében, Kölcsén termel többek között ökológiai minősítésű almát, folyamatosan bővülő területen. 1997-ben egy hektáron kezdtek családi gazdaságként uborkatermesztésbe. Azóta az Organic Kingdom Kft. lényegi minőségi és mennyiségi növekedésen esett át. 2005-ben döntöttek úgy, hogy belevágnak a biogazdálkodásba, ami akkor perspektivikus lépésnek és nem rizikónak tűnt.
Az idő őket igazolta: ma már több mint 50 hektáron termelnek zöldséget és gyümölcsöt. A legnagyobb kihívást természetesen az ültetvények szakszerű növényvédelmének megvalósítása jelenti, de a korszerű módszereknek, odafigyelésnek és már megszerzett tapasztalatoknak köszönhetően nem lehetetlen feladat, és mint látni fogjuk, messzemenően megéri a fáradozást.
A gazdaságban a legfőbb növénykultúra az a 23 hektáros bioalmás, amit 1999 és 2005 között, több részletben telepítettek.
Varasodás, lisztharmat
A mintegy 12 féle bioalmából álló fajtasornak köszönhetően sokféle igényt képesek kielégíteni, változatos árualappal lépnek piacra. A termesztett fajták (Reglindis, Resi, Relinda, Renora, Remo, Rewanda. Reanda, Florina, Freedom, Topaz, Goldrush, Pinova) mindegyike almavarasodásra rezisztens. Ez meghatározó momentuma a megelőzésen alapuló növényvédelemnek.
Részben ennek köszönhető, hogy évjárattól függően évente átlagosan mindössze 5-7 (!) permetezésre van szükség, szemben az integrált technológia 12-20 kezelésével. Az ellenálló fajtáknak köszönhetően a két legnagyobb gazdasági kárt okozó betegség közül az egyik ellen egyáltalán nem szükséges védekezni. Általában a lisztharmatfertőzés sem okoz jelentős gondot, az alkalmazott fajták viszonylag toleránsak a betegséggel szemben, a védekezést az alapos és időben elvégzett általános lemosó permetezésekre alapozzák.
Tavasszal ökológiai termesztésben engedélyezett kéntartalmú szereket használnak, ősszel pedig rézkészítménnyel végzett kezelést alkalmaznak. Nyári időszakban, 25 °C feletti napi csúcshőmérséklet esetén korán reggel vagy napnyugta után, nagyobb hígításban permeteznek, hogy elkerüljék a perzselődést. A bioalmában nagyobb gondot jelentenek a kártevők, mivel a szigorú ökológiai termesztésre vonatkozó előírások miatt a rendelkezésre álló szűkös szerkínálat csak korlátozott fegyvertárat nyújt a gazdának.
Tetvek, bimbólikasztó
Száraz években a levéltetű jelenti a legnagyobb problémát. Ellene bevált módszer a már említett áztató tavaszi lemosó permetezés, ami nemcsak a kártevők, de egyes kórokozók ellen is hatásos.
Emellett különféle olajkészítményeket és kevert készítményeket - például Agroként, Neviként, Vektafidot, Agrol Pluszt - használnak eredményesen a szívogató rovarok ellen.
Ezek a készítmények egyben a növényt fedő rugalmas olajbevonatnak köszönhetően általános fertőzések elleni védelmet is biztosítanak. Ráadásul aszályos időszakban jelentősen növelik az állomány szárazság-, és stressztűrő képességét. Vegetációs időszakban, állománykezelésre is alkalmazhatók, 0,5-1 százalékos koncentrációban.
Mindezzel együtt a levéltetvek számára kedvező körülmények esetén előfordul, hogy az ültetvény egyes fáinak lombozata komolyan sérül. Ilyenkor a növény legyöngülése miatt a következő évben terméskimaradással is számolni kell. A másik nehezen kezelhető kártevő a bimbólikasztó bogár, ami 2009-ben az ültetvényben szórványosan okozott komoly károkat. Túlzott felszaporodása esetén a virágok jelentős részét elpusztíthatja, nem elhanyagolható terméscsökkenést okozva. Rajzása az első meleg márciusi napokban megkezdődik, és ha számottevő a jelenléte, feltétlen szükséges ellene a védekezés.
Erre Kölcsén a Novodor FC-t, egy BT-hatóanyaggal rendelkező biológiai rovarölő szert alkalmaznak (lásd keretben). A készítmény a fiatal, nemrég kelt lárvák ellen hatékony, ezért a kezelést még a lárvakelés kezdetén el kell végezni. A helyes időzítés alapfeltétele a rovarpopuláció eredményes gyérítésének, a szer a kifejlett rovarok esetén már nem hatásos.
Orránál fogva vezetett almamoly
A termő almaültetvények gazdaságilag egyik legjelentősebb kártevője, az almamoly ellen bio körülmények között hathatós megoldás a kora tavasszal kihelyezett Isomate típusú feromon diszpenzerek használata. A lepkék hímjei szaporodási időszakban a nőstények által kibocsátott illatanyagok (szexferomonok) alapján találják meg a párjukat. A feromonos légtértelítés során feromonpárologtató eszközöket (diszpenzerek) helyeznek ki. Ezek a célkártevő mesterséges illatanyagával árasztják el a növénykultúra légterét a rajzási időszakban.
A hím lepke elveszti tájékozódó képességét: nem talál nőstényt, a párosodás elmarad. A módszer hosszú távú (3-4 éves) alkalmazásával - a folyamatosan gátolt szaporodásnak köszönhetően - a károsítási küszöbszint alá szorítható a kártevők száma.
Így történt ez Németh Gyula gazdaságában is, ahol három éve használjál a diszpenzereket. A feromonok használata költségtakarékos és hatékony megoldásnak bizonyult. Nincs szükség mellettük egyéb védekezésre a molyok ellen - vallja a fiatal gazdálkodó.
Természetes ellenségek - ingyen
A bioalmaültetvényben a kíméletes szerhasználat okán felszaporodtak a kártevők természetes ellenségei (katicabogarak, fátyolkák, ragadozó fürkészdarazsak, atkák stb.). Ezek a hasznos élőszervezetek táplálkozási szokásaik vagy a kártevőket parazitáló életformájuk révén egy sor problémára nyújtanak hathatós megoldást, teljesen ingyen. Nálunk a felszívódó vegyszerek és a műtrágyák e l h a g y á s a után pár évvel elkezdett visszaállni az almaültetvény természetes biológiai egyensúlya. Madárfészkek vannak az ágak között, és már az összes kártevőnek megjelent a természetes ellensége.
Az ültetvények általános jó egészségi állapota is hozzájárul a növényvédelmi költségek csökkentéséhez és egyben a sikeres termés betakarításához. Ezt a telepítés előtt nagydózisban istállótrágyával végzett alaptrágyázással, valamint rendszeresen végzett lombtrágyázással biztosítják. A mikroelem tartalmú szerek (Biofit, Biokal, Biovit+, Hungavit) céltudatos használatával, azok roboráló hatása következtében a fák jobban ellenállnak a stresszhatásoknak, betegségeknek.
A talajerő-utánpótlás kiegészítő eleme az is, hogy a sorközök gyepesítettek, azt szárzúzó segítségével vegetációban három hetente nyírják, a rendszeres szárzúzás után a mulcsozott zöldtömeg helyben marad. Ugyanez a helyzet a metszés során keletkező vékonyabb ágakkal, gallyakkal is, amelyek aprítva és a sorok között hagyva a talaj szervesanyag-tartalmát gazdagítják. A növényi részek gyors lebomlását segítendő Németh Gyula tavaly kipróbálta az Azoter baktériumtrágyát, ami úgy tűnik, beváltotta a hozzá fűzött reményeket.
A védelem ára
Összességében az ökológiai almatermesztésben a növényvédelmi költségek 30-40 százalékkal lépik túl az integrált technológia költségeit. Kevesebb ugyan a védekezések száma, ám bizonyos készítmények drágábbak az integrált termesztésben használatos szereknél, és vannak még nem megnyugtatóan megoldott növényvédelmi problémák (például szezontól függően a bimbólikasztó bogár komoly kártételt okozhat). Azonban a Magyarországon engedélyezett biotermesztésben használható növényvédő szerek listája folyamatosan bővül, egyre újabb és hatékonyabb készítmények jelennek meg a piacon.
Helyben hozzáadott érték
Németh Gyula szerint a folyamatos piaci keresletnek és többszörös átvételi áraknak köszönhetően az ökopiacon értékesülő termékkel lényegesen magasabb jövedelem érhető el, mint a hagyományos léalmával. A nehéz helyzetben lévő gazdálkodóknak komoly kitörési pont, új lehetőség volna a biogazdálkodás - állítja a kölcsei gazdálkodó, aki a 23 hektár almás mellé telepített újabb több mint 10 hektárt. Tavaly korszerűsítették a 2003-banépített, 700 tonna kapacitású hűtőházat, uniós pályázati forrás segítségével beszereztek egy korszerű almamosó és -válogató, valamint egy natúr almalégyártó gépsort. Az új beruházások eredményeként többféle saját terméket, aszalványt, gyümölcslevet, pürét, válogatott és csomagolt gyümölcsöt képesek előállítani. A saját és felvásárolt biogyümölcs oroszlánrésze nyugat-európai exportra kerül, az itthon értékesített gyümölcs aránya évszakonként változva 2-5 százalék. Magyarországon egyelőre rétegigényeket szolgálnak ki, de a feldolgozással olyan könnyen tárolható és piacos áruk állíthatók elő, amivel sikeresen betölthetőek a kínálkozó piaci rések.
CÉLPROGRAMOK ÉS SZERLISTÁK
A 2009-2013-ig tartó időszakban igénybe vehető agrár-környezetgazdálkodási támogatások keretén belül integrált gyümölcs és szőlő termesztése célprogramba előzetesen összesen 69 398 hektár terület került be, amiből 19 865 hektár tartozik almatermésű ültetvénycsoportba. A hazai almások teljes területe mintegy 35 ezer hektár, tehát több mint a felük AKG-résztvevő. Ez az arány jól szemlélteti a célprogram népszerűségét, ami nyilvánvalóan a feltételek betartása esetén igénybe vehető éves szinten 704 euró/hektár támogatásnak köszönhető.
Mindazonáltal a növényvédelem lehetőségei a gazdák elmondása alapján az AKG-ban használható szerek listájának szigorodása okán jelentősen szűkültek. Számos korábban általánosan használt hatóanyag tiltólistára került, ami sok fejtörést fog okozni még a termelőknek.
Ökológiai gyümölcs- és szőlőtermesztés célprogramban az integrálthoz képest szerény érdeklődés mutatkozott, mindösszesen 1466 hektárra igényeltek jogosan támogatást, mely területnek több, mint a fele almatermésű. Ebből 312 hektár átállt és 474 hektár átállás alatti ültetvény. Ezekre 900, illetve 722 eurónak megfelelő forinttámogatás igényelhető a következő 5 évben, hektáronként. Biotermesztésben a felhasználható növényvédő szereket tartalmazó lista egyébként is szigorúbb, de az új készítmények hazai bevezetése következtében várhatóan nem fog szűkülni, hanem éppen bővülése várható.
BACILLUS THURINGIENSIS KÉSZÍTMÉNYEK
A BT-készítmények (Novodor, Dipel) fajspecifikus spórák és kristályok keverékéből állnak, melyet a kártevők a táplálkozás során vesznek fel. A kártevők emésztőcsatornájában a kristályokban levő protoxin aktiválódik, és a kártevő bélcsatornáján sérüléseket okoz, ezen át a spórák megbetegítik a kártevőt. A rovarok a fertőzés után rövid időn belül beszüntetik táplálkozásukat, de csak néhány nap múlva pusztulnak el. Egyéb élőlényekre - méhek, halak, haszonállatok - ártalmatlanok, mert szelektív hatással rendelkeznek. Élelmezés- egészségügyi várakozási idejük 0 nap, tehát már a permetezést követő napon fogyasztható a termés.
Dezsény Zoltán
|
|
E-mail: ugyfelszolgalat@network.hu
Kommentáld!