[Törölt felhasználó] üzente 13 éve

Ha árnyékos a helye, akkor biztos hogy szaporodik.
Nálam az ősszel eltünt az 1db ami volt. Az idén meglepődtem amikor az 1 helyett több volt.
Szépen virágzott is az idén. Még nem ettünk belőle.

Válasz

[Törölt felhasználó] üzente 13 éve

Ez igaz. Viszont az illata jellemző ha megdörzsöljük.

Válasz

Csépányi Krisztina üzente 13 éve

Amikor a medvehagyma 1- 2 éve felkapott lett, akkor láttam egy "tudományos műsort" róla és akkor azt is mondták, hogy azért nem árt vigyázni mert könnyen összetéveszthető a gyöngyvirággal bár a gyöngyvirág levele szerintem kerekdedebb, de azért mindenkinek ajánlom, hogy figyeljen oda, mert a gyöngyvirág levele mérgező.

Válasz

Suszter Ildikó üzente 14 éve

Páromék mostanában erdőben dolgoznak és ő hozott nekem pár tő medvehagymát. Elültettem a kertünkben, remélem megmarad és elszaporodik.

Válasz

füzi andrea üzente 14 éve

Én abban a szerencsés helyzetben vagyok,hogy a kertunk mögött az erdő tele van medvehagymával.Most már virágzik,és nem tudom,szedhető-e,mert olvastam,hogy a virágzáskor már mérgező.Igaz ez?????

Válasz

[Törölt felhasználó] üzente 14 éve

Kedves Christina!
Sajnos üzletben még nem találkoztam vele, de többen mondták hogy van.
Én úgy kaptam egy tövet, most várom hogy szaporodjon. Erdőben kell keresni.
Igaza van a Bélának, vigyázni kell a gyűjtéssel. Ha tudunk, inkább ültessünk. A levelét szétdörzsölve hagyma illatú, ez jó támpont. Ha látok boltban, én is veszek.

Válasz

C Christina üzente 14 éve

Kedves Gyunyika, köszönöm hogy felhivtad a figyelmemet a medvehagymára.
Béla hasznos tanácsaival kiegészitve, szuper.
Mostmár csak az a problémám honnan szerezzem be, mert errefelé én sosem halottam róla.
Editke, Te hogyan vetettél magról? és honnan vetted a magot?
Üdv. Christina

Válasz

Balog Béla üzente 14 éve

Tavasz van gyönyörű, süt a nap, ...... Egyszerűen hív a természet …

S ha már elindulunk kirándulni, túrázni miért ne köthetnék össze a kellemest a hasznossal? Gyűjtsünk medvehagymát! Érdemes megkóstolni, nemcsak finom, egészséges is!

Válasz

Balog Béla üzente 14 éve

FIGYELEM!!

Mire kell ügyelni a medvehagyma gyűjtésnél? (kezdőknek)

• Levele összekeverhető a gyöngyvirággal és az őszi kikericcsel, előbbi levele mérgező!
• Az úttól távolabb lévő helyekről szed!
• Gondolj másokra is, ne taposd le az egész medvehagyma mezőt!
• Gondolj a jövőre is, tövestül ne szedd fel és ne vidd haza!
• Egy növényről csak egy-két levelet szedj, így a földben marad a növény hagymarésze és jövőre is terem!
• Vannak védett területek, ahol nem lehet szedni! Nézz utána, hogy jó helyen jársz-e!
• Nyugat-Európában annyira népszerű lett, fogyasztása annyira elterjedt, hogy a legtöbb helyen már védetté nyilvánították, nem lehet szedni!

- Növénygyűjtők vigyázat!!! A medvehagyma – levelei ránézésre könnyen összetéveszthetők a vele egy időben és helyen növekvő - esetenként halálos mérgezést okozó - májusi gyöngyvirág (Convallaria majalis) és az őszi kikerics (Colchicum autumnale) levelével.

A gyöngyvirág levelei majdnem ugyanolyanok, csak kicsit húsosabbak. De, … könnyedén beazonosítható illata - mások szerint: szaga - révén. A bajt megelőzhetjük, mielőtt leszedjük a levelet, dörzsöljük meg az ujjunkkal. Ha nincs fokhagymaillata, el a kezekkel!
Ne feledjük: a pontos azonosítás életet menthet, gyógynövényismeret nélkül javasolt szakértő segítségének igénybe vétele vagy a növény megbízható forrásból való beszerzése.

Aki nem bízik ítélőképességében, inkább vásárolja meg a már egyre több helyen kapható medvehagyma-csomagokat.

/További hasznos információk a témában az ÁNTSZ honlapján találhatók./

- Enyhe vérlemezke- (trombocita-) összecsapódást gátló aktivitással is rendelkezik. Véralvadásgátló szerekkel együtt fogyasztása nem javasolt, mert a vérzés kockázatát fokozza. Ugyanezért nem szabad hagymát enni műtétek előtt, és rendszeres fogyasztása a nem szteroid véralvadásgátlót, gyulladáscsökkentőt szedő betegek számára csak orvosi felügyelettel engedhető meg.

Válasz

Balog Béla üzente 14 éve

Gyűjtése

Hogy hol nő a medvehagyma, azt elárulja a fűszeres, erős fokhagymaillat, ami gyakran az egész környéket belengi. Kövessük bátran az orrunkat!

Leveleit tavasszal, a virágzás előtt szedjük, és frissen használjuk fel, mert szárítva gyógyhatása gyengül. Márciustól májusig a legfinomabb. Ilyenkor a levelek még kicsik és gyengék, és különösen finom, enyhe fokhagymaízűek. Májusban a levelek íze már jóval erősebb. A virágzással vagy a levelek sárgulásával ér véget a szezon.

Már sokadik éve megrendezésre kerül a Mecsekben a Medvehagyma fesztivál. Ekkor egy nagy rendezvény keretében várnak mindenkit medvehagyma szüretre

Az Európai Unió legtöbb országában védett növénynek számít, ezért hazánkban nagy a kereslet rá. Igaz Magyarországon rengeteg medvehagyma van a természetben. A turistáknak egy nagyon jó kikapcsolódás séta és erdőjárás közben medvehagymát gyűjteni.

Nyugat-Európában olyannyira kedvelt fűszernövény, hogy a tömeges gyűjtés miatt veszélybe került állománya, ezért védetté nyilvánították. Hazánkban - a védett területek kivételével - még gyűjthető.

Válasz

Balog Béla üzente 14 éve

Medvehagyma-botanika
A medvehagyma (Allium ursinum) - az egyszikűek (Liliopsida) osztályának, spárgavirágúak (Asparagales) rendjébe, a hagymafélék (Alliaceae) családjába tartozó faj.

Botanikai besorolása

Osztály: Egyszikűek (Liliopsida)

Rend: Spárgavirágúak (Asparagales)

Család: Hagymafélék (Alliaceae)

Nemzetség: Hagyma (Allium)

Faj: A. ursinum

Tudományos név: Allium ursinum

A medvehagyma (Allium ursinum) évelő növény.
- A snidling és a fokhagyma egyik kevésbé ismert, de annál hatásosabb rokona.
- Vadfokhagyma. Az Ázsiából származó fokhagyma Európában honos változata.
- A növény 20–50 cm magasra nő, virágai fehérek, csillag alakúak.
- Levelei élénk zöldek, fényesek. Rendesen kétlevelű, levelei hosszú nyelűek, a külső levél hüvelye hártyás. Levéllemezük átlag 15 cm hosszú és 4 cm széles hasonlítanak a gyöngyvirágéra.
- Sima, világoszöld szára két levél közt hozza virággömbjét. Az ernyős virágzatban csillagszerű kis liliomvirágok helyezkednek el.
- Hagymája megnyúlt buzogány alakú, fehér, átlátszó hártya, buroklevél fedi.
A levelek március végén, április elején kezdenek el növekedni, a virágzási időszak pedig áprilistól júniusig tart.


- Népies nevei: kígyóhagyma, poroszhagyma, sajamás, salamás, sási-hagyma, vadfokhagyma, varjú hagyma.

Válasz

Balog Béla üzente 14 éve

Aki már több tavaszt is megélt, emlékezhet a néhai Buga doktor tavaszköszöntő mondására a Kossuth rádió korábbi adásaiban. Buga doktor azt mondta - „A tavasz beköszöntét neki nem az ibolya megjelenése, hanem az új hagyma megjelenése jelenti.” Nekem meg a medvehagyma megjelenése, fogyasztása jelenti a tavaszi megújulást, újjászületést. Friss, zamatos, telve az ébredő erdő, az erőre kapó tavasz energiájával, illatával.
Állítólag a „medvehagyma” (Allium ursinum) neve összefügg a tavaszi tisztulással, méregtelenítéssel. A medvehagyma a nevét
- vagy hatalmas, „medveerős” gyógyerejéről kapta, ami benne lakozik,
- vagy pedig onnan a keresztség, hogy a medvék téli álmuk után ezt a növényt keresték, hogy méregtelenítsék szervezetüket, és felkészüljenek a tavaszra.
A medvehagyma a tavasz első hírnökei közé tartozik. A gyógynövények között is kiemelkedő hatású, intenzív fokhagyma illatú és ízű, zöld színű fűszernövény. Magyarországon is elterjedt a fogyasztása.

Válasz

[Törölt felhasználó] üzente 14 éve

Én most először vetettem.
Üdv:Edit.

Válasz

[Törölt felhasználó] üzente 14 éve

Nagyon finom. Mindenkinek ajánlom.

Válasz